Oni pochodzą z Kraśnika
Znani kraśniczanie
Z Kraśnika pochodzi bardzo wiele znamienitych osobistości, ale nie zawsze są one w naszym kraju kojarzone. Nie oznacza to jednak, że są to postaci niegodne uwagi. Wręcz przeciwnie. Jednakże bardzo przykro byłoby, gdyby pamięć o nich zaginęła. Dlatego zaprezentujemy sylwetki kilku z nich – dwóch kobiet i dwóch mężczyzn.
Krzysztof Kawęcki
Jest politykiem, historykiem oraz politologiem. Znany również w środowisku ekonomicznym jako wykładowca. Piastował urząd wiceministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Był prezesem Prawicy Narodowej oraz Prawicy Rzeczypospolitej, a także Republikańskiej Pracy Społecznej, natomiast w Ruchu Prawdziwa Europa był wiceprezesem. Obecnie prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.
Marta Wcisło
Również polityk, ale także przedsiębiorca i samorządowiec. Członkini Platformy Obywatelskiej, od 2019 r. posłanka na Sejm. Wiceprezes zarządu Fundacji Polskiego Handlu. W latach 2010-2019 radna Miasta Lublin. Absolwentka Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Z wykształcenia artystka oraz pedagog.
Stefan Lelek-Sowa
Kapitan Wojska Polskiego, prawnik, sędzia oraz działacz społeczny. W okresie zaborów prowadził działalność konspiracyjną oraz był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. Uciekając przed aresztowaniem trafił na Syberię. We Władywostoku omal nie został aresztowany z powodu działalności wywrotowej, natomiast władzom carskim nie udało się doprowadzić do aresztowania. Uciekł i w latach 1908-1913 tułał się po różnych miejscach na świecie, by ostatecznie powrócić do ojczyzny. Na KUL-u studiował prawo, następnie został sędzią Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Od 1918 roku żołnierz Wojska Polskiego. W latach 1938-1938 senator. Brał aktywny udział w obronie Lublina w trakcie II wojny światowej. W 1940 r. zamordowany przez Niemców wraz ze swoją córką, Haliną Lelkówną, podówczas studentką KUL-u.
Zofia Zdybicka
Zakonnica należąca do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Filozof, religioznawca, pedagog, wykładowczyni KUL-u. Profesor nauk teologicznych, a w latach 1979-1986 dziekan i prodziekan Wydziału Filozoficznego KUL-u. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.