Historia Lelka-Sowy
Bohater, który walczył o wolność
Osoby, które pochodzą z Kraśnika oraz ci, którzy mieszkają tu na co dzień nie mogą przechodzić obojętnie obok postaci, którą był Stefan Lelek-Sowa. Ten kapitan Wojska Polskiego pełnił swą służbę na rzecz wolności Rzeczypospolitej przez ponad ćwierć wieku. Zginął śmiercią bohaterską, nie doczekawszy się wyswobodzenia Polski spod jarzma okupanta. Wielokrotnie odznaczany, zapisał się na trwałe w pamięci nie tylko Kraśnika ale też ziemi lubelskiej jak i samego Lublina. Dziś przybliżymy sylwetkę tego bohatera.
Życiorys Stefana Lelka-Sowy
Ten wojskowy, działacz społeczny, senator oraz sędzia przyszedł na świat w Kraśniku i to w naszym mieście spędził lata dziecinne. Jego data urodzenia to 5 września 1885 roku. Do gimnazjum chodził w Lublinie, a już w wieku 20 lat zapisał się do lubelskiej organizacji bojowej, mającej na celu walkę z zaborcą. Wówczas wstąpił również do Polskiej Partii Socjalistycznej. W wyniku działań konspiracyjnych otrzymał on zsyłkę na Syberię w 1908 roku. Uciekł z łagru i podjął dalsze działania konspiracyjne na terenie Rosji, jednakże władze aresztowały go we Władywostoku. Jeszcze w tym samym roku zdołał stamtąd zbiec.
Następnie tułał się po świecie – odwiedził m.in. Japonię, Chiny, Nową Gwineę czy Australię – by trafić do stanu Indiana w USA. Tam też rozpoczął studia politologiczne na miejscowym uniwersytecie. Do Polski powrócił w 1913 roku i kontynuował studnia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W momencie wybuchu I wojny światowej wstąpił do I Brygady Legionów Polskich. Wkrótce awansował na stopień komendanta okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 1918 roku kapitan Wojska Polskiego. Otrzymał także nominację na stanowisko dowódcy V batalionu Milicji Ludowej w Łomży.
W dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję sędziego Sądu Apelacyjnego. Pozwalały mu na to studia, które ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1938-1939 był senatorem V kadencji. Brał udział w wojnie obronnej Polski w trakcie II wojny światowej. Trafił do niewoli. 29 czerwca 1940 roku wraz z córką, Haliną Lelkówną zamordowany przez Niemców w Rurach Jezuickich.
O innych ciekawych postaciach historycznych dowiesz się z artykułów dostępnych na stronie Nieznana Historia.