Spotkanie pszczelarzy w Kraśniku
Widzą się po raz 40
Już od bardzo, bardzo dawna hodowcy pszczół mają w zwyczaju spotykać się w Kraśniku. Na ten pomysł wpadli najstarsi z nich oraz rodzice i dziadkowie tych nieco młodszych. Idei tej przyświecała bardzo praktyczna potrzeba. Mianowicie chodziło o rozmowę, wzajemne konsultacje i porównanie efektów pracy tak, by każdy mógł ją wykonywać jeszcze lepiej. Początkowo spotkania gromadziły pszczelarzy z ziemi kraśnickiej, natomiast z biegiem czasu zaczęli też uczestniczyć hodowcy z całej Lubelszczyzny. To musiało sprawić że z czasem kraśnickie spotkania pszczelarskie zyskały rangę wydarzenia wojewódzkiego. Stąd też wzięła się pełna nazwa: Wojewódzkie Kraśnickie Spotkania Pszczelarzy. Co ciekawe, dzięki prestiżowi tego wydarzenia zasięg stopniowo się poszerzał. Obecnie w spotkaniu uczestniczą hodowcy pszczół nie tylko z województwa lubelskiego ale także z podkarpackiego czy świętokrzyskiego.
Burmistrz Kraśnika dumny i wzruszony
W trakcie jubileuszowego, 40 spotkania głos zabrał Burmistrz Miasta Kraśnika Wojciech Wilk. Podziękował on wszystkim gościom za przybycie a także organizatorom. Chodzi tu o Wojewódzki Związek Pszczelarzy oraz Koło Pszczelarzy w Kraśniku. Burmistrz był wdzięczny hodowcom za ich ogrom pracy, którą starają się wykonywać starannie już od wielu, wielu lat.
Jaki jest cel spotkań?
Pszczelarze spotykają się w Kraśniku przede wszystkim po to, aby rozmawiać między sobą, natomiast prócz tego zasięgają opinii specjalistów oraz naukowców. Spotkanie to także czas nagradzania i wręczania wyróżnień tym hodowcom, którzy w sposób szczególny traktują swoją pracę. Pszczelarze nie zapominają także o tych, którzy wspierają ich na co dzień. Główną nagrodą są odznaki „Za zasługi dla pszczelarstwa”. Tym razem otrzymali je Burmistrz Wojciech Wilk, kierownik wydziału kultury, edukacji, sportu i spraw społecznych Urzędu Miasta Kraśnik Krzysztof Babicz, a także dyrektor kraśnickiego Centrum Kultury i Promocji Grzegorz Marcinkowski.
Spotkanie miało charakter otwarty. Przybyli na nie zainteresowani kraśniczanie mogli podejść do specjalnie wyznaczonych stoisk i nabyć wyroby pszczelarskie. Oczywiście nie zabrakło wosku oraz miodu, natomiast kiermasz obfitował również w inne towary. Należy także dodać, że spotkanie spełniło rolę edukacyjną. Maskotką spotkań jest pszczoła i to właśnie ona była tematem konkursu „Pszczoła to skarb”. Konkurs miał na celu nauczyć jak bardzo ważnym owadem jest pszczoła dla innych zwierząt i człowieka.