Kraśnik – historia miasta

Średniowiecze
Miasto Kraśnik zostało założone nieprzypadkowo przy szlaku handlowym. Prowadził on ze Śląska, poprzez Góry Świętokrzyskie i ruski Włodzimierz, natomiast kończył się w Kijowie. Wiadomo na pewno, że miasto istniało już w XIII wieku. Od tego momentu przez blisko sto pięćdziesiąt lat Kraśnik wchodził w cześć kasztelanii zawichoskiej, natomiast w wieku XIV z miastem związał się ród Gojarskich. Wtedy to miasto otrzymało umocnienia obronne w postaci wałów.
Zamek, który również stanowił ważny punkt obronny Kraśnika powstał w XIV wieku. Stał on na północny zachód od miasta. Zbudowano go na planie czworoboku, natomiast budulcem były kamień oraz drewno. Dużym atutem obronnym zamku było to, że wznosił się ona na górze, która u swoich stóp była otoczona mokradłami.
Król polski Ludwik Węgierski potwierdził lokację miasta w 1377 roku, natomiast nie na prawie polskim lecz na prawie niemieckim. Na początku XV wieku właścicielami Kraśnika stał się ród Tęczyńskich. Mniej więcej w tym samym czasie powstał tutaj kościół pod wezwaniem św. Pawła. W 1465 roku Jan Tęczyński przeprowadził przebudowę umocnień obronnych. Na miejscu wałów pojawiły się kamienne mury miejskie, natomiast wejście do miasta regulowały dwie bramy – Lubelska i Sandomierska. Stały one aż do XIX wieku.
Od XVI do XIX wieku
W latach 1558-1604 właścicielami Kraśnika były dwa rody szlacheckie. Najpierw byli to Olelkowicze-Słuccy, a następnie Radziwiłłowie. Po nich miasto kupił Jan Zamoyski, który włączył je do Ordynacji Zamoyskiej. Wiek XVII nie był szczęśliwy dla Kraśnika, a to głównie z powodu częstych pożarów. W roku 1646 wspomniany zamek popadał już w ruinę. Rok 1657 okazał się najtragiczniejszy dla miasta. Szwedzi nie tylko zrównali zamek z ziemią, ale też doszczętnie zniszczyli Kraśnik.
Późniejsze wieki również nie były dla Kraśnika pomyślne. Pozostałości zamku zostały usunięte w XVIII wieku. W 1813 roku wybuchł tu pożar w wyniku którego spłonęło blisko 75% budynków miasta, w tym ratusz. Kraśnik brał czynny udział w powstaniu styczniowym. Z tego powodu w 1878 roku utracił on prawa miejskie.
Wiek XX
I wojna światowa również nie przyniosła niczego dobrego. Toczyły się tu ciężkie walki w 1914 oraz 1915 roku, zwane bitwą pod Kraśnikiem. W II Rzeczypospolitej Kraśnik odzyskał prawa miejskie oraz wszedł w czas rozwoju. Powstał tu między innymi zakład zbrojeniowy. Po drugiej wojnie światowej powstała tutaj Fabryka Wyrobów Metalowych.