Średniowieczny piec zrekonstruowany
Unikatowy zabytek w Kraśniku
Każdy kto mieszka w Kraśniku może być dumny z unikatowego zabytku, jaki mamy w naszym mieście. Mowa jest tu o bowiem o średniowiecznym piecu do wypalania cegieł. Ostatnio zakończyła się renowacja pieca, który przed wiekami służył do ręcznego wypalania cegieł. Dla tych, którzy nie interesują się historią być może będzie to nieciekawa informacja, natomiast dla niegdysiejszych mieszkańców Kraśnika piec stanowił niesłychaną wartość. Bowiem warto podkreślić, iż ziemia Kraśnica słynęła właśnie z wypalania cegieł.
Zrekonstruowany piec znajduje się właśnie nad Zalewem Kraśnickim. Wszyscy chętni, zarówno mieszkańcy Kraśnika, przyjezdni jak i turyści mogą podziwiać ten zabytek. Zabytek, który de facto jest wspaniałym symbolem. Burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk jest przekonany, że piec będzie zabytkiem często odwiedzanym, natomiast ten punkt na stale zagości w przewodnikach zwiedzania dla turystów.
Znamienici goście na uroczystości
Oddanie zrekonstruowanego pieca do oglądania dla szerszej publiczności było okazją wielce uroczystą. Z tego powodu w Kraśniku gościły znakomite osoby z samego Lublina. Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego nie mógł przybyć osobiście, natomiast w jego imieniu pojawiła się radna Anna Baluch. Prócz niej nie zbrakło właściciela cegielni, Marcina Osiniaka oraz Mariusza Piotrowskiego – archeologa, który odpowiadał za renowację piecu.
W trakcie uroczystości głos zabrał burmistrz Kraśnika. Podkreślał on jak ważna dla ziemi kraśnickiej była cegła. Ten materiał budowlany od wieków stanowił o sile przemysłu regionu, natomiast współcześnie jest również bardzo ceniony. Piec pochodzi z XV wieku, co tylko świadczy o tym jak głęboko sięgają tradycje ceglarskie Kraśniku. Cegła jest o tyle ważna, że wprawdzie stosuje się ją do budowy nowych obiektów, natomiast prócz tego z powodzeniem służy jako materiał używany w renowacjach budynków.
Zrekonstruowany piec zawiera w sobie dużo symbolizmu. Można powiedzieć, że stanowi on oczy historycznej ziemi kraśnickiej, dzięki czemu może ona oglądać, jak współcześnie rozwija się miasto Kraśnik a także okolice.