Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja pozwala zmniejszyć straty ciepła w budynku oraz poprawić jakość powietrza, które jest do niego dostarczane. Nie dziwi więc fakt, że montaż takich systemów budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak dokładnie działają rekuperatory oraz w jaki sposób zapewniają wyżej wymienione korzyści. Pora przyjrzeć się, jak działa rekuperacja i z jakich elementów się składa.
Rekuperacja pozwala zmniejszyć straty ciepła w budynku oraz poprawić jakość powietrza, które jest do niego dostarczane. Nie dziwi więc fakt, że montaż takich systemów budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak dokładnie działają rekuperatory oraz w jaki sposób zapewniają wyżej wymienione korzyści. Pora przyjrzeć się, jak działa rekuperacja i z jakich elementów się składa.
Rekuperacja, czyli co?
Rekuperacja to w dosłownym znaczeniu odzyskiwanie energii. W przypadku omawianych systemów montowanych w budynkach polega ona na wykorzystywaniu ciepła wydostającego się na zewnątrz do ogrzania powietrza zaciąganego do wnętrza. Przeprowadzanie takiego procesu umożliwiają rekuperatory, które są wyposażone w wymienniki ciepła. Oprócz centrali zarządzającej pracą systemu konieczna jest także instalacja dodatkowych elementów, w tym przede wszystkim kanałów wentylacyjnych.
A zatem mechanizm działania rekuperacji jest dość prosty. Polega on na wyrównywaniu temperatur pomiędzy strumieniem ciepłego powietrza opuszczającego budynek a chłodnym napływającym do środka.
Tak wygląda ten proces w chłodne miesiące, natomiast latem sytuacja się odwraca. Chłodny strumień wydmuchiwany na zewnątrz odbiera ciepło od gorącego napływającego do środka. Dzięki temu komfort termiczny jest wyższy zarówno latem, jak i zimą. Oszczędności także można zaobserwować przez cały rok – zimą dzięki niższym nakładom na ogrzewanie, a latem na klimatyzację.
Rekuperator – jak działa?
Głównym zadaniem rekuperatora jest ogrzewanie powietrza napływającego do wnętrza. Warto bowiem wiedzieć, że wentylacja grawitacyjna (czyli niewyposażona w napęd mechaniczny) zwykle działa bardzo wydajnie. Usuwa z pomieszczeń zużyte powietrze i wymusza napływ nowego. Niestety ten proces wiąże się również ze stratami ciepła, czemu właśnie zapobiega rekuperator.
Takie urządzenie składa się z dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego. Nawiewny, czyli ten odpowiedzialny za strumień wpływający do budynku, jest dodatkowo wyposażony w filtry. Dzięki temu do wnętrza nie dostają się cząsteczki szkodliwe dla użytkowników, takie jak:
- kurz,
- smog,
- alergeny,
- wilgoć,
- grzyby i pleśnie.
Jest to kolejna zaleta montażu rekuperacji – powietrze jest czystsze, odpowiednio wilgotne i ogólnie ma lepszą jakość, co przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.
Rekuperator łączy się z przewodami wentylacyjnymi, których zakończenia znajdują się w poszczególnych pomieszczeniach. Dzielą się one na czerpnie i wyrzutnie. Czerpnie odpowiadają za pobieranie powietrza, natomiast wyrzutnie na dostarczanie go do wnętrza.
Podczas montażu rekuperacji warto zadbać o odpowiednie zlokalizowanie takich otworów. Wyrzutnie zwykle montuje się w pokojach, kuchniach i korytarzach, natomiast nie powinny znaleźć się w łazienkach, kotłowniach i garażach, ponieważ w tych pomieszczeniach zwykle panuje zbyt wysoka wilgotność. Jeśli zatem planujesz założenie rekuperatora, zadbaj o to, by instalację wykonali fachowcy. Zyskasz gwarancję, że została wykonana zgodnie ze sztuką i dzięki niej uzyskasz oczekiwany efekt, a więc obniżenie wydatków na ogrzewanie i poprawę jakości powietrza.
Montaż rekuperacji – o czym warto pamiętać?
Jeśli planujesz montaż rekuperacji w swoim budynku, weź pod uwagę, że instalację najlepiej wykonywać w obiektach, które są w budowie. Takie prace w już istniejących domach zwykle wymagają przeprowadzenia generalnego remontu. Również warto się na to zdecydować, jednak wymaga to nieco więcej wysiłku związanego z przerobieniem systemu wentylacyjnego.
Ponadto trzeba brać pod uwagę, że cena montażu rekuperacji jest uzależniona od wielu czynników, przy czym najważniejsze z nich to:
- kubatura budynku,
- rozkład pomieszczeń,
- oczekiwana wydajność systemu,
- rodzaj zastosowanych urządzeń i osprzętu.
Zakup rekuperatora, przewodów wentylacyjnych i pozostałych elementów może zatem okazać się dość sporą inwestycją. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dzięki temu masz możliwość odzyskania nawet do 90% ciepła, które wydostaje się z budynku wraz z zużytym powietrzem. To oznacza pokaźne oszczędności. Dodatkową korzyścią jest poprawa komfortu przebywania w pomieszczeniach, a także pozytywny wpływ na zdrowie użytkowników.