Termowizory i termowizja myśliwska – najważniejsze informacje
Nowoczesne termowizory i termowizja myśliwska umożliwiają prowadzenie skutecznej obserwacji otoczenia w słabych warunkach oświetleniowych. Urządzenia stanowią praktyczną alternatywę dla tradycyjnej noktowizji. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.
Prowadzenia obserwacji, realizacja zadań wywiadowczych czy polowanie w godzinach nocnych wymaga zastosowania dodatkowego sprzętu, poprawiającego widoczność. Wykorzystanie konwencjonalnego oświetlenia demaskuje obserwatora i wpływa na obserwowany obiekt – takie rozwiązanie nie wchodzi zatem w grę. Podobnie w przypadku noktowizorów, które emitują światło podczerwone, a więc mogą zostać wykryte, dzięki odpowiedniej aparaturze.
Odpowiedzią na powyższe problemy są profesjonalne termowizory dedykowane do zastosowań amatorskich i specjalistycznych. Urządzenia działają w pełni pasywnie, nie emitując światła podczerwonego, ani innego rodzaju promieniowania, które może zostać wykryte przez wyspecjalizowane przyrządy. Nowoczesna termowizja myśliwska to ponadto kompaktowe, łatwe w transporcie produkty, które mogą działać przez wiele godzin bez dodatkowego zasilania.
Jak działają termowizory oraz termowizja myśliwska?
Użytkownicy zainteresowani prowadzeniem obserwacji obiektów, zwierząt czy ludzi w słabych warunkach oświetleniowych często nie wiedzą, jak działają termowizory oraz termowizja myśliwska. Należące do tej kategorii produkty są ponadto często błędnie mylone z noktowizorami, których zastosowanie jest podobne, jednak zasada działania zupełnie inna. Warto dodać, że termowizor pozwala nie tylko na obserwację, lecz również pomiar temperatury obiektu i tła.
Istota działania termowizji jest oparta o detekcję spektrum promieniowania cieplnego, czyli fal podczerwonych. Są one emitowane przez obiekty nieożywione oraz istoty żywe i umożliwiają odzwierciedlenie fizycznej temperatury danego przedmiotu czy zwierzęcia. Analiza poprzez detekcję jest procesem w pełni pasywnym – polega jedynie na odbiorze promieniowania, w przeciwieństwie do noktowizji, która aktywnie emituje fale podczerwieni.
Warto wspomnieć, że profesjonalne termowizory są oferowane przez dobre sklepy internetowe. Jednym z nich jest polski sklep z termowizją myśliwską oraz systemami zabezpieczeń elektronicznych sklep-ecsystem.pl.
Najważniejsze informacje na temat termowizji myśliwskiej i termowizorów
Urządzenia termowizyjne charakteryzują się szeregiem rozmaitych parametrów. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze informacje na temat termowizji myśliwskiej i termowizorów.
- Produkty działają w oparciu o specjalnie zaprojektowany przetwornik, umożliwiający detekcję światła podczerwonego. W zależności od jego rozdzielczości (np. 384×288 px czy 160×120 px) mamy do czynienia z różnicami w szczegółowości obrazu.
- Termowizor myśliwski jest opisywany wieloma parametrami, wśród których jednym z najważniejszych jest wartość NETD. Oznacza ona czułość termiczną i jest wyrażana w mK (milikelwiny). Im mniejsze NETD, tym wyższa czułość samego termowizora.
- Urządzenia posiadają również stałoogniskowe lub zmiennoogniskowe obiektywy, przez które jest prowadzona detekcja otoczenia. Jakość wykonania optyki i ogniskowa obiektywu wpływają na faktyczne pole obserwacji oraz przybliżenie (tzw. zoom).
Istotnym aspektem jest także wyświetlacz. Sprzęt jest zazwyczaj wyposażony w ekrany wykonane w technologiach LCOS albo AMOLED, które umożliwiają komfortową pracę w trudnych warunkach.
Wybierz profesjonalne termowizory w korzystnej ofercie cenowej!
Wysokiej klasy przyrządy termowizyjne znajdują powszechne zastosowanie w realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem obiektów strategicznych. Są także wykorzystywane przez myśliwych podczas polowań, a także służby ratunkowe w trakcie prowadzenia akcji poszukiwawczych.
Jeżeli szukasz sprawdzonych rozwiązań w zakresie termowizji, to wybierz profesjonalne termowizory w korzystnej ofercie cenowej! Doświadczeni doradcy handlowi w dobrych sklepach internetowych, takich jak sklep-ecsystem.pl, pomogą Ci w doborze odpowiedniego sprzętu.