Spalarnia śmieci rozpala emocje – jest petycja do burmistrza
Protest przeciwko kontrowersyjnej spalarni
Czworo radnych kraśnickiej Rady Miasta złożyło do burmistrza Wojciecha Wilka petycję, pod którą podpisało się 3790 osób. Radni Paweł Kurek, Iwona Włodarczyk, Marzena Pomykalska i Jan Albiniak w towarzystwie mieszkańców oraz Mileny Kozak-Chrzanowskiej, członka zarządu województwa stowarzyszenia Polska 2050, postanowili w ten sposób zaprotestować przeciwko budzącej wielkie kontrowersje budowie spalarni śmieci.
Spalarnia jest bezzasadna
Sygnatariusze petycji uważają, że budowa Zakładu Odzysku Energii, jak brzmi oficjalna nazwa spalarni, nie ma uzasadnienia. Jak czytamy w piśmie skierowanym do burmistrza: „brak jest zasadności budowy spalarni śmieci wynikającej z rzeczywistych potrzeb, gdyż Gmina Miasto Kraśnik i Gmina Kraśnik łącznie nie są w stanie zapewnić wystarczającej ilości odpadów, określonej dla planowanej instalacji na ok. 25 tys. ton rocznie. Dla przykładu miasto Kraśnik „produkuje” zaledwie ok., 3,5 tys. ton odpadów, które mogłyby być przeznaczone do spalania”.
Rosną obawy o jakość powietrza
Przeciwnicy budowy ZOE stwierdzają ponadto, że „toksyczne żużle i popioły, które powstają w trakcie spalania to ok. 25 proc. masy spalonych odpadów. Spalający ok. 25 tys. ton odpadów, instalacja „wyprodukowałaby” więc ponad 6 tys. ton szkodliwych żużli i popiołów, czyli dwukrotnie więcej niż ilość odpadów pochodząca od mieszkańców Kraśnika”, a co za tym idzie – „zachodzi uzasadniona obawa pogorszenia się jakości warunków środowiskowych”.
Inwestor odpiera zarzuty
Według spółki Eko Energia – inwestora zainteresowanego wybudowaniem spalarni, mieszkańcy nie muszą obawiać się o swoje zdrowie, gdyż w Zakładzie Odzysku Energii ma korzystać z nowoczesnych i bezpiecznych technologii, a ich wykorzystanie miałoby być „korzystne ekologicznie i ekonomicznie dla mieszkańców”. Ponadto tego typu inwestycja ma zapewnić stabilne ceny ciepła oraz bezpieczeństwo energetyczne.
Aktualnie Urząd Miasta czeka na opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która może mieć wpływ na wydanie decyzji środowiskowej.