Sportowe uczczenie Żołnierzy Wyklętych
Dwie okazje połączone w jedno
Dzieci i młodzież, ucząc się historii muszą wiedzieć nie tylko o tym, jak wyglądał świat w starożytności, co działo się w średniowieczu i renesansie. Nie może się to ograniczać do rozbiorów, wojen napoleońskich, polskich powstań narodowych, a kończyć na I wojnie światowej. Bardzo ważna jest także nauka o czasach II wojny światowej i historii późniejszej. Nie sposób więc nie wspominać chociażby o Żołnierzach Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci walczyli o niepodległość Polski w czasie okupacji niemieckiej. Później nie zaprzestali walk z komunistycznym reżimem. Władze prowadziły z nimi otwartą wojnę, aresztowały ich i skazywały na karę wieloletniego więzienia, nieraz pozbawiały życia. Dziś Żołnierze Wyklęci postrzegani są jako bohaterowie. Jednym z takich bohaterów był major Hieronim „Zapora” Dekutowski. W Kraśniku to właśnie w rocznicę jego śmierci uczestnicy biegu „Zapory” uczcili pamięć zarówno majora jak i wszystkich Żołnierzy Wyklętych.
Szczegóły wydarzenia
Bieg „Zapory” odbył się 6 marca, w niedzielę, a uczestniczyło w nim blisko 300 mieszkańców Kraśnika. W ramach zawodów każdy mógł wystartować w jednej z trzech kategorii dystansowych. Pierwsza z nich wynosiła 500 m, druga 5000 m, natomiast trzecia 1963 m. Dlaczego ten trzeci dystans wynosił akurat tyle metrów? Chodzi o pewną symbolikę. Otóż w 1963 roku zginął ostatni polski partyzant Józef Franczak, pseudonim „Laluś”. To właśnie do tej daty nawiązuje ten dystans.
Jakie były wyniki biegu?
Na dystansie 500 m w kategorii chłopców pierwsze miejsce zajął Oskar Drózd. Drugi był Kacper Partyka, natomiast trzeci Jakub Gąsarski. Wśród dziewczynek pierwsza na metę dobiegła Marlena Krok, natomiast druga była Zuzanna Ciąszczyk. Na trzeciej pozycji uplasowała się Antonina Paucz.
Wśród mężczyzn w dystansie na 5000 m pierwszy był Tomasz Pędrak, natomiast drugi Sebastian Grabowski. Kazimierz Kuśnierz zajął trzecie miejsce. W kategorii kobiet na tym samym dystansie pierwsze miejsce zajęła Ewa Jacniak. Druga była Katarzyna Wojtaszek, natomiast trzecia Aleksandra Sadowska.
Na wspomnianym już dystansie 1963 m wśród kobiet pierwsza była Karolina Kasica, natomiast wśród mężczyzn Dariusz Mazur. Drugie miejsca zajęli odpowiednio: Agata Zarzycka i Patryk Krok. Natomiast trzeci byli: Alicja Pyzik i Artur Łatka.