Jak Kraśnik uczcił 3 maja?
Nie zabrakło muzyki oraz tańców
3 maja, we wtorek był jak co roku hucznie obchodzony w całej Polsce. Świętowali mieszkańcy miast, miasteczek oraz wsi. Nie inaczej było także w Kraśniku. Nasze miasto świętowało z udziałem mieszkańców, włodarzy, a także osób duchownych. Trzeba przyznać, że kraśniczanie byli bardzo zaangażowani w obchody Święta Konstytucji 3 maja i na pewno, gdyby ktoś organizował konkurs na to, jak pięknie można wejść w obchody świętowania, to na pewno nasi mieszkańcy zajęliby pierwsze miejsce.
3 maja w Kraśniku nie zabrakło ani tańca, ani dobrej muzyki. Jednakże wszystko miało swój początek bardzo spokojny, natchniony i religijny. Ten dzień w naszym mieście rozpoczęliśmy mszą świętą o godzinie 10:30. Mogliśmy poczuć nieprawdopodobną atmosferę tego Święta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Potem wszyscy uczestnicy mszy przeszli na plac Józefa Piłsudskiego. Tam burmistrz miasta Kraśnika wygłosił uroczystą mowę. Następnie odbył się koncert Orkiestry Camareta oraz Chóru Słowiki Kraśnickie. Poloneza zatańczyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Tudrus z Centrum Kultury i promocji.
Konstytucja 3 maja historycznym ewenementem
Konstytucja 3 maja była ewenementem na skalę światową, a na pewno europejską. Była to bowiem pierwsza w Europie uchwalona konstytucja, a druga na świecie – po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Ten akt prawny wprowadzał wiele zmian i miał na celu ozdrowienie systemu politycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja znosiła liberum veto, przywracała monarchię dziedziczną, a także odbierała głos szlachcie, która nie miała ziemi – tzw. gołota. Niestety zmiany te zostały przez Sejm Wielki wprowadzone zbyt późno. Konstytucja, przy której pracowali m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki czy Hugo Kołłątaj przestała obowiązywać 14 miesięcy po jej ogłoszeniu. Dziś świętujemy ją jako dowód na to, że potrafiliśmy ogłosić nowoczesny akt prawny. Jest to wielkie święto dla całego polskiego parlamentaryzmu, a także przypomina nam o historycznej dążności do niepodległości.